Jakie są etapy układania spersonalizowanej diety?
Jakie są etapy układania spersonalizowanej diety?
Każdy człowiek jest inny. Mamy różną budowę ciała, preferencje żywieniowe, spożywamy posiłki w różnych odstępach czasowych, mamy inny stopień aktywności spontanicznej i zaplanowanej, pracujemy w różnych miejscach i w związku z tym każdy z nas musi codziennie mierzyć się z innymi problemami.
W związku z tym najlepszym możliwym sposobem na opracowanie żywienia dopasowanego do Twoich potrzeb jest spersonalizowana dieta online, w której uwzględnia się wszystkie powyższe czynniki.
Jakie są etapy układania spersonalizowanej diety (wywiad żywieniowy)
W pierwszej kolejności dietetyk zajmujący się układaniem spersonalizowanej diety online przeprowadzi z Tobą obszerny wywiad, w którym zada pytania o: cel podjęcia współpracy, Twój styl życia, czas na przygotowanie posiłków, dostęp do kuchennego AGD, problemy, które chcesz rozwiązać, preferencje żywieniowe, cechy biometryczne (wzrost, wagę, obwody w pasie, talii, biodrach, klatce, nadgarstku), choroby, nietolerancje i alergie pokarmowe.
Darmowa konsultacja
Potrzebujesz konsultacji z dietetykiem?
Zostaw swoje imię, adres mail, telefon oraz napisz co chcesz ze mną skonsultować. Zrobię wszystko żeby skontaktować się z Tobą jak najszybciej, omówić sytuację i zaproponować rozwiązanie problemu.
Jakie są etapy układania spersonalizowanej diety (wyliczenia)
Po przeprowadzeniu obszernej ankiety za pomocą, której uzyska wszystkie niezbędne informacje do skomponowania spersonalizowanej diety online, przystąpi do wyliczenia ważnych danych:
- BMI (Body mass Index)
- Należnej masy ciała
- PPM (Podstawowej przemiany materii)
- CPM (Całkowitej przemiany materii)
Po wyliczeniu tych danych dietetyk jest gotów do ułożenia spersonalizowanej diety online.
Jakie są etapy układania spersonalizowanej diety
(makroskładniki)
Po obliczeniu CPM (Całkowitej przemiany materii), czyli tego ile kalorii musisz jeść aby utrzymać wagę w ciągu dnia, dopasuje podaż makroskładników. W przypadku zdrowej osoby w wieku 30 lat będzie to:
Białko
1,8g na każdy kg masy ciała
Tłuszcze
1g na każdy kg masy ciała
Węglowodany
Zapotrzebowanie energetyczne – tłuszcze – białko
Spójrz jakby wyglądało to na przykładzie osoby, która waży 70kg i jej zapotrzebowanie energetyczne w spersonalizowanej diecie online to 2500 tys. kcal.:
Białko
1,8g x 70kg = 126g x 4 = 504 kcal
Tłuszcze
1g x 70kg = 70g x 9 = 630 kcal
Węglowodany
2500 – (630 + 504) = 1366 kcal
1366 kcal ÷ 4 kcal = 341,5g
Jakie są etapy układania spersonalizowanej diety (rozwiązywanie problemów zdrowotnych)
Po wyliczeniu podaży makroskładników przyjdzie czas na rozwiązywanie problemów zdrowotnych takich jak: nadmierna senność, brak energii, ciągłe poczucie zmęczenia, brak możliwości wyspania się, brak motywacji itp. Zadaniem dietetyka będzie zlokalizowanie problemu na podstawie objawów jakie odczuwa podopieczny. Problemy te często są wynikiem niedoborów mikroelementów w diecie lub błędów żywieniowo-ruchowych, które prowadzą do zaburzeń. Na tym etapie często niezbędnym elementem okazuje się zrobienie badań takich jak morfologia krwi, które pomogą zlokalizować problem i pomoc lekarza pierwszego kontaktu, który przeanalizuje wyniki.
Na podstawie diagnozy lekarza dietetyk dobierze sposób dietoterapii adekwatny do zaburzeń. Jeżeli podopieczny nie ma problemów, które chce rozwiązać, lub dietetyk rozwiąże problemy bez pomocy diagnostyki laboratoryjnej nie ma konieczności wykonywania konkretnych badań.
Potrzebujesz wsparcia?
Pomagam w spersonalizowaniu diety, budowaniu zdrowych nawyków żywieniowych i doborze odpowiedniej suplementacji.
Jakie są etapy układania spersonalizowanej diety (dopasowanie diety online do potrzeb)
Po ułożeniu strategii rozwiązującej problemy dietetyk opracuje spersonalizowaną dietę online, dobierze sposób dążenia do celu i wykona jadłospis i listy zakupów potrzebnych do przyrządzenia posiłków. W jadłospisie dietetyk powinien uwzględnić Twoje potrzeby i na bieżąco dopasowywać jadłospis do Twojego stylu życia, tak aby nie ograniczał Cię w życiu towarzyskim i nie powodował utraty motywacji do zdrowego i zbilansowanego żywienia.
Jakie są etapy układania spersonalizowanej diety (układanie jadłospisu)
W jadłospisie dietetyk powinien użyć produktów, które lubisz i które pomogą Ci zachować wysoki poziom sytości. Ponadto czas, który będziesz spędzał/spędzała na przygotowaniu posiłków powinien być dostosowany do Twojego trybu życia i możliwości finansowych.
Dobrze spersonalizowana dieta online pomoże Ci nawet jeżeli nie masz możliwości przygotowywania skomplikowanych posiłków, a Twój czas na przygotowanie
posiłku ogranicza się do 5/10 minut.
Żeby zaoszczędzić Twój czas dietetyk przy układaniu spersonalizowanej diety online powinien sporządzić dla Ciebie listy zakupów do przygotowania posiłków zawartych w jadłospisie i listę suplementów diety, które przyniosą Ci realne efekty.
Darmowa konsultacja
Potrzebujesz konsultacji z dietetykiem?
Zostaw swoje imię, adres mail, telefon oraz napisz co chcesz ze mną skonsultować. Zrobię wszystko żeby skontaktować się z Tobą jak najszybciej, omówić sytuację i zaproponować rozwiązanie problemu.
Jakie są etapy układania spersonalizowanej diety – zrób to sam
Jak widzisz etapy układania spersonalizowanej diety online nie są proste i wymagają trochę pracy. Jeżeli pomimo tego chciałbyś/chciałabyś spróbować własnych sił poniżej zamieszczam dla Ciebie listę 12 zadań, które ułatwią Ci przejście tej drogi:
- Określ swój konkretny mierzalny cel – zrzucam wagę z 80kg do 60kg.
- Zaplanuj realny czas w jakim chcesz to zrobić (0,5kg na tydzień to zdrowa opcja i będzie się wiązała z deficytem energetycznym na poziomie 500 kcal) – w przypadku zrzucania wagi z 80 do 60kg będzie to 10 miesięcy.
- Określ swoje obecne zapotrzebowanie kaloryczne oraz deficyt kaloryczny i w każdym miesiącu obliczaj go na nowo – możesz to zrobić za pomocą wzoru Wzoru Harrisa-Benedicta lub wzoru Miffilna (ja zawsze wyliczam oba i wyciągam z nich średnią).
- Jeżeli chcesz spożywać więcej kcal w ciągu dnia zaplanuj aktywność fizyczną. Z pomocą dedykowanych aplikacji prosto określisz, ile dana aktywność spala kalorii.
- Określ spożycie kcal w ujęciu tygodniowym. Od tygodniowej puli kalorii odliczaj ilość spożytych kcal w ciągu dnia. Na koniec tygodnia podsumuj bilans.
- Ustal jakie będziesz stosować suplementy. Jeżeli zrealizowałeś badania krwi i masz niedobór mikroelementów i wiesz, że nie będziesz w stanie dostarczyć ich z diety zaplanuj ich suplementację (przeczytaj jaka jest referencyjna wartość spożycia danego składnika, lub rekomendowana liczba jednostek, które należy przyjąć). W tym kroku zalecam kontakt z dietetykiem.
- Zaplanuj posiłki na najbliższy tydzień. Za pomocą aplikacji takich jak Fitatu łatwo obliczysz kaloryczność spożywanych posiłków. Jeżeli produkty nie są dostępne w aplikacji możesz wprowadzić je ręcznie. Wystarczy, że z tyłu produktu odnajdziesz ilość kcal zawartych w danej gramaturze. Aplikacja znacznie ułatwi Ci prowadzenie notatek, ale jeżeli nie chcesz z niej korzystać możesz zrobić to na kartce lub w excelu.
- Wybieraj posiłki o dużym indeksie sytości, np. warzywa, które mają dużą objętość ale małą liczbę kalorii.
- Na koniec każdego tygodnia zanotuj swoją wagę oraz dokonaj pomiarów w talii, biodrach i pasie. Ważne jest abyś dokonywał/a pomiarów o podobnej porze dnia, w podobnych warunkach (na przykład w każdą niedzielę rano po porannej toalecie na czczo.
- Prowadź dzienniczek uwag. Każdego dnia wieczorem spisz sobie dokładne spostrzeżenia – ilość spożytych kcal, posiłki wraz z makroelementami (białko, tłuszcze, węglowodany) i indeksem sytości, zapisz, czy odczuwałeś głód w ciągu dnia. Dzięki dzienniczkowi łatwo nabędziesz świadomości żywieniowej i będziesz w stanie stwierdzić, kiedy pojawił się ewentualny błąd i prosto go wyeliminować przy układaniu kolejnych posiłków.
- Stosuj diet breaki (2 tygodnie przerwy od deficytu kalorii po 2 tygodniach stosowania deficytu z utrzymaniem Twojego „0 kalorycznego” i refeedy (krótsza wersja diet breaku 2-3 dniowe przerwy od diety w skali tygodnia z bilansem energetycznym +10%), które pozwolą Ci zapobiec adaptacjom metabolicznym i ograniczyć trudności w zrzuceniu nadmiarowych kilogramów.
Potrzebujesz wsparcia?
Pomagam w spersonalizowaniu diety, budowaniu zdrowych nawyków żywieniowych i doborze odpowiedniej suplementacji.