Jak schudnąć z brzucha?

Chudnięcie z brzucha, a konkretniej – redukcja tkanki tłuszczowej w obrębie pasa i talii to proces w wyniku, którego chcemy, żeby kwasy tłuszczowe zostały uwolnione z komórek tłuszczowych. Gdy zostaną uwolnione muszą ulec utlenieniu i nie wrócić na miejsce, gdzie znajdowały się dotychczas. 

Czy ten proces jest możliwy do zainicjowania miejscowo?

Odpowiedź nie jest prosta…

Schemat procesu jak schudnąć z brzucha

Jak schudnąć z brzucha

Jak schudnąć z brzucha (ćwiczenia)

Wiele osób sądzi, że żeby schudnąć z brzucha wystarczy wykonywać ćwiczenia takie jak brzuszki (które tak na marginesie nie są idealnym ćwiczeniem na mięśnie brzucha, bo angażują bardziej zginacze bioder niż mięśnie proste brzucha). Niestety to nie takie proste… W wyniku ćwiczeń siłowych zostaje spełniony tylko jeden z warunków “chudnięcia” – z komórek tłuszczowych zostają uwolnione kwasy tłuszczowe, nie następuje jednak ich utlenianie. Oznacza to, że po wysiłku wrócą one na swoje miejsce.

W miejscu takim jak brzuch, gdzie ilość tkanki tłuszczowej jest duża, trudno zredukować tłuszcz, jednak wielokrotne i częste ćwiczenie mięśni brzucha może powodować, że komórki tłuszczowe będą redystrybuowane w inne miejsca. Zmiany te mogą być jednak tak małe, że nie będą miały znaczenia w procesie pojedynczej redukcji.

Darmowa konsultacja

Omówimy Twoją sytuację!

Zostaw swoje imię, adres mail, telefon oraz napisz co chcesz ze mną skonsultować. Zawsze oddzwaniam w ciągu 24h!

  Wyrażasz zgodę na kontakt telefoniczny w celu obsługi niniejszego zgłoszenia. Wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej wysyłanymi przez www.mateuszmistarz.pl oraz na wykorzystanie komunikacji email w celach marketingowych (polityka prywatności), (regulamin bezpłatnej konsultacji).

  Jak schudnąć z brzucha (dieta)

  Do nasilenia procesów lipolizy (wolnienia komórek tłuszczowych) i beta-oksydacji (utlenienia komórek tłuszczowych) dochodzi dużo skuteczniej w wyniku wprowadzenia do diety deficytu energetycznego (dostarczenie mniej kalorii niż organizm potrzebuje). 

  W wyniku dostarczenia mniejszej ilości kalorii będą wykorzystane zasoby zmagazynowanej energii w postaci tłuszczy. Jest to zdecydowanie najbardziej efektywny proces w wyniku, którego rzeczywiście będziemy tracić tkankę tłuszczową. W tym przypadku należy jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ żeby schudnąć z 1 kilograma tłuszczu musimy zjeść 7700 kalorii mniej niż potrzebujemy [1]. Organizm wówczas wykorzysta energię zmagazynowaną w tłuszczach po to, aby zasilić ciało do dalszego funkcjonowania. 

  Niestety jednak zmniejszając ilość kalorii w diecie nie jesteśmy w stanie wskazać organizmowi miejsca, z którego ma pozbyć się tłuszczu w pierwszej kolejności. Będzie on regulował to w sposób automatyczny i żadne suplementy, pasy uciskowe i inne wynalazki nie wpłyną na ten proces.

  dieta trener personalny

  Potrzebujesz wsparcia?

  Pomagam w spersonalizowaniu diety, budowaniu zdrowych nawyków żywieniowych i doborze odpowiedniej suplementacji.

  Jak schudnąć z brzucha
  (strategia)

  Jak w takim razie poradzić sobie z nadmiarem tłuszczyku na brzuchu? Trzeba zbudować skuteczną strategię. Jeżeli będzie się ona składała z odpowiedniej diety z deficytem energetycznym, odpowiedniego treningu siłowego i aerobwego, zaplanowania intensywności i częstotliwości ćwiczeń  – proces na pewno się uda! 

  Pamiętaj, że zbieranie tłuszczyku na brzuchu zajęło Ci znacznie więcej czasu niż 2 tygodnie. Nie oczekuj więc, że 14 dni wystarczy na stracenie Twoich 20 nadmiarowych kilogramów. Dobre tempo odchudzania to ok. 0,5-1kg na tydzień. Żeby osiągnąć taki wynik musisz obliczyć Twoją całkowitą przemianę materii i odjąć od niej ok. 500-1000 Kcal. Im więcej Kcal odejmiesz, tym większa szansa że stracisz motywacje i wrócisz do starej diety (musisz to uwzględnić). Ponadto, warto zmienić nawyki żywieniowe, spożywać duże objętościowo produkty, jeść ok. 2g białka na kilogram masy ciała i unikać tłuszczu, który jest najmniej sycącym makroskładnikiem.

  Włączenie do diety aktywności przyspieszy Twój metabolizm i sprawi, że będziesz wydatkować więcej Kcal w ciągu dnia. Kluczowy jest jednak trening siłowy, bo im więcej masy mięśniowej posiadasz, tym więcej Kcal potrzebujesz do utrzymania ich. Oznacza to, że możesz zjeść więcej, bo Twoje zapotrzebowanie na energię jest wyższe.

  Powodzenia w Twoich zmaganiach, a gdybyś potrzebował/ła pomocy to uzupełnij poniższy formularz. Pomogę Ci dobrać strategię do Twojego stylu życia i wybrać drogę, która może nie będzie usłana różami, ale pomoże Ci uniknąć kolcy.

  Darmowa konsultacja

  Omówimy Twoją sytuację i pomogę Ci rozwiązać problem!

  Zostaw swoje imię, adres mail, telefon oraz napisz co chcesz ze mną skonsultować. Zawsze oddzwaniam w ciągu 24h!

   Wyrażasz zgodę na kontakt telefoniczny w celu obsługi niniejszego zgłoszenia. Wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej wysyłanymi przez www.mateuszmistarz.pl oraz na wykorzystanie komunikacji email w celach marketingowych (polityka prywatności), (regulamin bezpłatnej konsultacji).

   Potrzebujesz dawki wartościowej i sprawdzonej wiedzy?
   Zostań ze mną na dłużej!

    

   Kliknij w ikonkę Instagrama lub Facebooka i sprawdź jakie treści publikuję!

   PRZYPISY:

   [1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17848938/
   [2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28497942/

   Add a Comment

   Your email address will not be published.