Czy zbilansowana dieta zawsze musi zawierać 5 posiłków dziennie
Ostatnio wiele słyszy się o tym, że czas, ilość i pora spożywania posiłków na diecie mają ogromny wpływ na sukces redukcji. Niemniej jednak w obecnym pędzie bardzo trudno jest ustalić sztywne godziny posiłków na każdy dzień. Jeżeli dodać do tego konieczność przyrządzenia wymyślnych potraw znalezionych na prędkości w Internecie okazuje się, że albo musiałbyś/łabyś wstawać codziennie o 4 rano i buszować w kuchni przed pracą, albo zamówić drogi catering dietetyczny, który pozbawi Cię sporej części miesięcznego wynagrodzenia. W dzisiejszym wpisie przyjrzę się czy zbilansowana dieta zawsze musi zawierać 5 posiłków dziennie, oraz jak pogodzić chęć zdrowego odżywiania z normalnym życiem.
Czy zbilansowana dieta zawsze musi zawierać 5 posiłków dziennie? - Przyzwyczajenia
Już jako dzieci jesteśmy przyzwyczajani do tego, że w ciągu dnia spożywa się trzy główne posiłki: śniadanie, obiad i kolację. Pomiędzy nimi spożywa się dwa mniejsze: II śniadanie i podwieczorek. Jest to pewien wzór który przyjął się jako odpowiednik zdrowego żywienia i regularnego dostarczania do organizmu porcji energii, które zasilają go na dalszą część dnia. Jest w tym trochę prawdy, bo schemat ten ma kilka istotnych plusów, ale żeby nie było zbyt kolorowo, ma też swoje minusy.

Darmowa konsultacja
Potrzebujesz konsultacji z dietetykiem?
Zostaw swoje imię, adres mail, telefon oraz napisz co chcesz ze mną skonsultować. Zrobię wszystko żeby skontaktować się z Tobą jak najszybciej, omówić sytuację i zaproponować rozwiązanie problemu.
Czy zbilansowana dieta zawsze musi zawierać 5 posiłków dziennie? – intermittnent fasting
5 posiłków dziennie nie jest jedyną koncepcją. Poza nią często słyszy się o innych modelach takich jak różne formy postu przerywanego (ang. Intermittnent fasting). Post przerywany nie jest nowym konceptem i każdy z nas w pewnym sensie stosuje go w nocy kiedy śpi. Inne formy postu przerywanego zakładają przedłużenie czasu braku spożywania posiłków nawet do 18 godzin i jedzenia w 6 godzinnym oknie żywieniowym. Post przerywany nie niesie wiele dodatkowych korzyści dla ludzi poza jedną: ograniczeniem czasu przyjmowania pokarmów, co za tym idzie mniejszą ilością spożywanych kalorii w ciągu dnia (ale ten temat omówię innym razem). Niemniej jednak ten model żywieniowy również ma swoje plusy i minusy.

Potrzebujesz wsparcia?
Pomagam w spersonalizowaniu diety, budowaniu zdrowych nawyków żywieniowych i doborze odpowiedniej suplementacji.
Czy zbilansowana dieta zawsze musi zawierać 5 posiłków dziennie? – dieta pudełkowa
Odpowiedzią na wszystkie bolączki postu przerywanego i tradycyjnych 5 posiłków zdaje się być dieta pudełkowa. Catering dietetyczny ma tę wielką zaletę, że przygotowuje i dostarcza posiłki pod drzwi, a Ty nie musisz przejmować się liczeniem kalorii, doborem makroskładników i gotowaniem. Niemniej to wyjście również ma swoje wady. Nie uczy Cię tego co jest absolutnie najważniejsze na diecie – własnej kontroli podaży Kalorii. O ile faktycznie, catering zdaje się być idealnym sposobem na brak czasu to nie rozwiązuje problemu braku świadomości żywieniowej (praktyki w samodzielnym bilansowaniu zdrowej i sytej diety dopasowanej do własnych potrzeb w codziennych warunkach).
O ile catering często pomaga zapracowanym osobom polepszyć jakość ich diety w czasie stosowanie usługi, o tyle w weekendy (kiedy catering nie dostarcza posiłków), jakość diety drastycznie spada. Jest to za razem powód dlaczego dieta pudełkowa nie przynosi piorunujących rezultatów w odchudzaniu. Osoby, które ją stosują utrzymują deficyt kaloryczny od poniedziałku do piątku, a w weekendy często nadrabiają „zaoszczędzone kalorie” i ostatecznie w ujęciu tygodniowym i tak jedzą wystarczająco by utrzymać swoją dotychczasową masę, lub tyć. Dokładnie ten sam mechanizm ma miejsce gdy ktoś wykupuje skrajnie niską kalorycznie dietę pudełkową i dojada własnymi posiłkami lub pomiędzy włącza wysokokaloryczne przekąski i popija je słodzonymi napojami. Takie podejście często jest przepisem na brak efektów, frustrację, ponadto cateringi dietetyczne są dość drogą opcją (w stosunku do współpracy z dietetykiem).
Czy zbilansowana dieta zawsze musi zawierać 5 posiłków dziennie? – Co mówi nauka
Według obecnej wiedzy post przerywany nie przynosi istotnych korzyści zdrowotnych dla ludzi, a wszystkie badania, które opisują jego prozdrowotne właściwości są przeprowadzane na szczurach, które znacznie różnią się pod kątem metabolizmu od człowieka. Zbilansowana dieta, która zawiera 5 posiłków również nie ma za sobą wielu badań udowadniających znaczące korzyści w stosunku do innych modeli żywieniowych, które zakładają inną liczbę posiłków. Obecnie dysponujemy dość przekonującymi dowodami na to, że czas spożywania posiłków pełni drugorzędną rolę w diecie i najważniejsza jest ilość spożywanych kalorii, jakość posiłków, oraz prawidłowe zbilansowanie makroskładników.
Potrzebujesz wsparcia?
Pomagam w spersonalizowaniu diety, budowaniu zdrowych nawyków żywieniowych i doborze odpowiedniej suplementacji.
Czy zbilansowana dieta zawsze musi zawierać 5 posiłków dziennie? – Podsumowanie
Zdrowa i zbilansowana dieta wcale nie musi zawierać 5 posiłków dziennie. Rozłożenie posiłków w czasie ma swoje plusy, ale nie jest konieczne do skutecznego odchudzania. Na diecie najważniejszy jest ujemny bilans kaloryczny (spożywanie mniejszej liczby kalorii niż wynosi zapotrzebowanie). Wbrew powszechnej opinii brak jedenia po godzinie 18, lub stosowanie postu przerywanego nie jest bardziej skuteczne od zbilansowanej diety.
Jak zatem planować posiłki na diecie? Tak jak lubisz i jak jest dla Ciebie najwygodniej. Jeżeli przygotowywanie posiłków do pracy/szkoły nie jest dla Ciebie problemem, a Ty sam/sama możesz w ciągu dnia wygospodarować wystarczającą ilość czasu żeby jeść 5 posiłków, to ten model zywienia jest dla Ciebie idealny. Jeżeli Twoje dni bywają szalone, a Ty nie wyobrażasz sobie wstawania wcześnie przed pracą i gotowania, to być może warto rozważyć post przerywany, który jest dość dobrym narzędziem w ograniczaniu podaży kalorii w ciągu dnia (i przy okazji pozbyć się wyrzutów sumienia związanych z zaniedbywaniem żywienia).
Podsumowując, nie ma jednego idealnego wzorca żywienia, który pasowałby do każdego. Najważniejsze to planować swoją dietę, tak żeby była najbardziej zbliżona do Twoich osobistych preferencji. Jeżeli Twój dotychczasowy model żywienia Cie nie satysfakcjonuje przetestuj różne sposoby i wybierz ten, który najlepiej Ci odpowiada. Pamiętaj, że zawsze to co jesz i ile tego jesz będzie miało większe znaczenie niż to kiedy jesz. Popularne mity takie jak: „Nie jedz po 18 bo przytyjesz”, lub „Koniecznie musisz jeść 5 posiłków, żeby schudnąć”, możesz włożyć między bajki. W każdym sposobie żywienia o chudnięciu będzie decydował ujemny bilans kaloryczny.
Jeżeli temat Cię zainteresował to koniecznie sprawdź wpis JAKA JEST NAJLEPSZA DIETA ODCHUDZAJĄCA.
Darmowa konsultacja
Omówimy Twoją sytuację i wyznaczymy najszybszą drogę do osiągnięcia celu!
Zostaw swoje imię, adres mail, telefon oraz napisz co chcesz ze mną skonsultować. Zawsze oddzwaniam w ciągu 24h!