Czy generator diety to dobre narzędzie?

Czym jest generator diety?

Generatory diety to popularne narzędzia, których zadaniem jest stworzenie planu żywieniowego na podstawie podanych informacji. Najczęściej korzystają one z prostego wzoru wyliczającego BMR (Basal Metabolic Rate). Do wyliczenia wartości potrzebne jest jedynie 5 parametrów: obecna masa ciała, wzrost, wiek, płeć i oczekiwana masa ciała. Na podstawie tych informacji program generuje dla nas prostą dietę, dopasowaną do naszych potrzeb żywieniowych i dobiera do naszego planu posiłki w taki sposób, żeby ilość makroskładników (białka, tłuszczy i węglowodanów) były dopasowane do celu diety.

Schemat działania z generatorem diety

Szybka redukcja wagi dieta

Generatory diety działają jak kalkulatory i na podstawie wpisanych algorytmów dają konkretny wynik.

Brzmi jak prosty pomysł na pozbawienie pracy dietetyków i zaoszczędzenie kilku stówek miesięcznie, prawda?

Nie do końca. Dietetyka tak jak każda inna specjalizacja ma wiele twarzy i stwierdzenie, że opiera się jedynie na przeliczeniu kalorii i dopasowaniu makroskładników to delikatnie mówiąc niedopowiedzenie…

Współpraca z dietetykiem nie ogranicza się bowiem do zrealizowania planu żywieniowego, przesłaniu go do pacjenta i zapomnieniu o sprawie do przyszłego miesiąca.

Praca z dietetykiem to przede wszystkim korzystanie z jego fachowej wiedzy. Każdy szanujący się dietetyk przed podjęciem współpracy przeprowadzi z Tobą wywiad, w którym dowie się m.in.: jaki jest Twój stan zdrowia, jakie produkty lubisz i jaki cel chciałbyś osiągnąć. W trakcie współpracy będzie kontrolował Twoje postępy, czuwał nad poziomem sytości i Twoim samopoczuciem. Na końcu każdego miesiąca współpracy sporządzi dla Ciebie podsumowanie tego co już zrobiłeś na drodze do celu i doradzi na co powinieneś zwrócić większą uwagę.

Schemat działania z dietetykiem

Szybka redukcja wagi dieta

Darmowa konsultacja

Potrzebujesz konsultacji z dietetykiem?

Zostaw swoje imię, adres mail, telefon oraz napisz co chcesz ze mną skonsultować. Zrobię wszystko żeby skontaktować się z Tobą jak najszybciej, omówić sytuację i zaproponować rozwiązanie problemu.

  Wyrażasz zgodę na kontakt telefoniczny w celu obsługi niniejszego zgłoszenia. Wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej wysyłanymi przez www.mateuszmistarz.pl oraz na wykorzystanie komunikacji email w celach marketingowych (polityka prywatności), (regulamin bezpłatnej konsultacji).

  Czego nie da Ci generator diety?

  To co teraz napiszę może wydać Ci się dosyć trywialne, ale generator diety nie nauczy Cię na czym polega proces redukcji masy ciała.

  Ludzie, którzy mają problem z kilogramami to często osoby wymagające nie tylko rozpisania planu żywieniowego, ale również wyjaśnienia, jakie błędy doprowadziły do nadprogramowych kilogramów. Podłoże takich błędów może być bardzo różne. Począwszy od braku świadomości żywieniowej, napadów kompulsywnego objadania się i stresu przez choroby przewlekłe, aż po zaburzenia łaknienia i problemy hormonalne.

  Jeżeli dalej nie do końca rozumiesz co mam na myśli to pozwól, że przedstawię Ci pewien przykład.

  Rok temu zgłosił się do mnie pewien Klient, który chciał szybko odchudzić się do ślubu. Podejście 100% albo nic. Nie było tu mowy o kompromisach, powiedział mi nawet, żebym się nie przejmował się jego poziomem sytości, bo On może się głodzić przez kilka miesięcy. Stwierdził, że jak już zredukuje masę ciała to będzie się pilnował.

  Jak tylko to usłyszałem to od razu zdiagnozowałem u niego 3 problemy praktycznie uniemożliwiające sukces w dłuższej perspektywie:

  Zanim przystąpiliśmy do procesu redukcji masy ciała musieliśmy wszystkie te problemy omówić, a moim zadaniem było wyjaśnienie dlaczego takie podejście do redukcji masy ciała jest niewłaściwe.

  dieta trener personalny

  Potrzebujesz wsparcia?

  Pomagam w spersonalizowaniu diety, budowaniu zdrowych nawyków żywieniowych i doborze odpowiedniej suplementacji.

  Generator diety czy dietetyk?

  Często słyszę od różnych ludzi, że nie warto korzystać z usług dietetyka, bo po procesie redukcji waga i tak wróci do początkowych wartości.

  Takie słowa można usłyszeć często od osób, które korzystały z usług niewykwalifikowanego dietetyka. Osoby bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności mogą pomóc chwilowo zmniejszyć wagę, ale jeżeli nie nauczą podopiecznego w jaki sposób bilansować posiłki i nabierać świadomości żywieniowej, praktycznie pewne jest to, że osobę odchudzającą się dopadnie efekt jojo. W rezultacie czego waga powróci do wartości sprzed redukcji masy ciała.

  Praca dietetyka nie ogranicza się jedynie do ułożenia jadłospisu o odpowiedniej kaloryczności. Wiąże się ona z przekazaniem podopiecznemu wiedzy na czym polega zdrowe żywienie, w jaki sposób samemu bilansować posiłki i jak poradzić sobie z głodem. Ponadto dietetyk często musi mieć wiedzę z zakresu psychodietetyki i uświadamiać podopiecznych, że czasami problem potrafi byś związany z nienajlepszym podejściem do jedzenia.

  Niestety żaden generator diety nie jest w stanie zastąpić kontaktu z dietetykiem. Samo narzędzie nie jest oczywiście złe, bo spełnia swoje zadanie jako kalkulator, który oblicza zadane wartości. Przy odpowiedniej wiedzy może być również bardzo pomocne w procesie układania diety przez dietetyka. Są nawet świetne programy, które znacząco ułatwiają pracę dietetyka, ponieważ ułatwiają jego pracę. Niemniej jednak w rękach osoby, która nie wie jak z nich skorzystać potrafią pogłębić złe relacje z jedzeniem i spowodować więcej szkody niż pożytku.

  Czy generator diety to dobre
  narzędzie - podsumowanie

  Jeżeli chcemy rozwiązać swoje problemy żywieniowe i nie wrócić do stanu sprzed odchudzania to kalkulator może pomóc nam jedynie w obliczeniu wartości kalorycznej posiłków i zbilansowaniu makroskładników. Nie nauczy nas na czym polega bilansowanie diety i nie powie co musimy zmienić w swojej diecie, jeżeli podczas procesu redukcji masy ciała chodzimy głodni, waga nie spada, lub po prostu czujemy się rozdrażnieni i zmęczeni. 

  Darmowa konsultacja

  Potrzebujesz konsultacji z dietetykiem?

  Zostaw swoje imię, adres mail, telefon oraz napisz co chcesz ze mną skonsultować. Zrobię wszystko żeby skontaktować się z Tobą jak najszybciej, omówić sytuację i zaproponować rozwiązanie problemu.

   Wyrażasz zgodę na kontakt telefoniczny w celu obsługi niniejszego zgłoszenia. Wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej wysyłanymi przez www.mateuszmistarz.pl oraz na wykorzystanie komunikacji email w celach marketingowych (polityka prywatności), (regulamin bezpłatnej konsultacji).

   Add a Comment

   Your email address will not be published.