Czego nie wolno pić przy jedzeniu

💧 Temat czego nie wolno pić przy jedzeniu jest owiany sporą ilością mitów.

😵 Słyszałem już twierdzenia, że nie wolno pić nawet do jedzonka bo rozrzedza to kwas żołądkowy. To oczywiście mity, pod warunkiem że nie wypijamy do posiłku baniaczka oligoceńskiej.

☕️ Ale żeby nie było tak prosto, trzeba uwzględnić to, że płyny jak kawa czy herbata mogą blokować wchłanianie elementów tj. żelazo i o ile dla ogółu społeczeństwa nie ma to aż tak wielkiego znaczenia, to na przykład dla kobiet, które mają bardzo obfite miesiączki ma już kluczowe.

🤔 Ale czy zawsze? Wyjaśniam to w tym artykule, a konkretniej rzecz ujmując w grafikach poniżej! Mam nadzieję, że ta forma dzielenia się wiedzą przypadnie Ci do gustu i prościej Ci będzie przebrnąć przez te trudne zagadnienia. Ps. na koniec bonusowa wiedza o tym czy można kipnąć wypijając na raz zbyt dużą ilość płynów. Życzę przyjemnej lektury!

czego nie wolno pić przy jedzeniu
czego nie wolno pić przy jedzeniu
trener personalny online
czego nie wolno pić przy jedzeniu
czego nie wolno pić przy jedzeniu
trener personalny online

Potrzebujesz wsparcia?

Pomagam w spersonalizowaniu diety, budowaniu zdrowych nawyków żywieniowych i doborze odpowiedniej suplementacji.

czego nie wolno pić przy jedzeniu
czego nie wolno pić przy jedzeniu

Darmowa konsultacja

Potrzebujesz konsultacji z trenerem?

Zostaw swoje imię, adres mail, telefon oraz napisz co chcesz ze mną skonsultować. Zrobię wszystko żeby skontaktować się z Tobą jak najszybciej, omówić sytuację i zaproponować rozwiązanie problemu.

  Wyrażasz zgodę na kontakt telefoniczny w celu obsługi niniejszego zgłoszenia. Wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej wysyłanymi przez www.mateuszmistarz.pl oraz na wykorzystanie komunikacji email w celach marketingowych (polityka prywatności), (regulamin bezpłatnej konsultacji).

  Potrzebujesz stałej dawki wartościowej i darmowej wiedzy? 

  Zerknij na moje socjal media i regularnie dowiaduj się ciekawostek ze świata dietetyki i treningu!

  Transkrypcja obrazków:
  1. Czego nie wolno pić: kawa i cherbata. Co wolno pić: Soczki, napoje, woda, monsterki, mleczko. 

  2. Ale dlaczego? Kawa i herbata zawierają substancje tj. taniny i katechiny, które będą utrudniały wchłanianie żelaza.

  3. Ale na pewno? W badaniu na nieanemicznych kobietach, przy podawaniu 200 ml czarnej herbaty (Średnio 25-80 mg tanin) zauważono, że powodują spadek ilości zaabsorbowanego żelaza. Takiego wpływu nie zauważono, gdy taniny były administrowane w odpowiednim odstępie czasowym od posiłku.

  4. Na 200% Badania sprawdzające długotrwały wpływ spożycia tanin na wchłanianie żelaza nie wykazały wpływu ich podaży na ogólną gospodarkę żelaza. Przy częstym spożyciu w organizmie dochodziło do autoregulacji i nasilania wchłaniania żelaza. Oznacza to, że nasz organizm przyzwyczaja się do podaży tanin.

  5. To jaka jest prawda? Jeżeli do tej pory nie spożywałeś/łaś kawy i herbaty do posiłków to tego nie rób. Jeżeli robisz to od dłuższego czasu to nic się nie martw, rób tak dalej.

  6. Jeżeli do tej pory nie spożywałeś/łaś kawy i herbaty do posiłków to tego nie rób. Jeżeli robisz to od dłuższego czasu to nic się nie martw, rób tak dalej.

  7. Ale mówiłeś, że ten błąd może kosztować mnie życie! Jak Wypijesz na raz 6 litrów kawy lub herbaty to faktycznie możesz kipnąć. Twoje stężenie sodu w surowicy spadnie poniżej 135 mmol/l,dojdzie do hiponatremii i będzie źle. Ale to materiał na inny wpis…

  Add a Comment

  Your email address will not be published.